Alates maist on Tallinnas ametis rattalinnapea

Foto: BYCS

Rattalinnapea töö on seista inimeste õiguse eest turvaliselt Tallinnas rattaga sõita. Tallinna Rattalinnapea on osa ülemaailmsest rattalinnapeade võrgustikust ning hakkab ka rahvusvahelisel areenil linnaplaneerijatelt ning strateegidelt avalikult nõu küsima.

Praktikas tähendab Eesti esimese Rattalinnapea töö Tallinnas Rattastrateegia järgimist, rattahoiukohtade loomist, koolide ümbruse turvaliseks muutmist ning inimeste ettepanekute ja soovitustega töötamist.

Tallinna Linnavalitsus ei ole pealinna turvalisi rattateid ehitanud ning on ka ära öelnud nullvisiooni eesmärgist, mille järgi oleks liikluses null hukkunut. Seetõttu esitati Rattalinnapea ametisse Pärtel-Peeter Pere, linnastrateeg, kes on aastaid töötanud Põhjamaade ja Euroopa linnadega. 

“Tallinna Rattastrateegia järgimine muudaks linna turvalisemaks ja elavamaks paigaks. Helsingis liigub 10 protsenti inimestest iga päev rattaga ja seal on maailma kõige kasutatum rattalaenutus. Autode hulk on 350 autot 1000 elaniku kohta ning tänu linnavalitsuse tööle see langeb. Tallinn planeerib praegu aga kasvu 450 autolt 650 autole 1000 elaniku kohta,” selgitas Pärtel-Peeter Pere.

“Rattaliikluse kasvust võidavad kõik, näiteks autojuhtidel oleks lihtsam liigelda, kui 10% autoga liiklejaist saaks rattateedel sõita.  Linnavalitsusel ja linnaametnikel tasub toimivaid lahendusi otsida välismaalt ja paluda abi tänapäevaste teadmistega linnaplaneerijatelt,” rääkis Pere. “Võrreldes suurlinnadega, kus rattaliiklus on transpordisüsteemi loogiline osa, on Tallinn väike. Siin oleks väga loomulik igapäevaseid sõite rattaga teha. Selleks tuleb Tallinna linnaosad omavahel ühendada turvaliste rattateedega ja linnavalitsusel tuleb edendada põhjamaist liikluskultuuri.”

Pere esitasid Rattalinnapea kohale Tõnis Savi Eesti Linnaratturite Liidust, Tallinna Ülikooli Jätkusuutliku arengu prorektor ja viimase Eesti Inimarengu Aruande peatoimetaja Helen Sooväli-Sepping ning Tallinna Rattastrateegia üks autoritest, liikuvusekspert Marek Rannala.

Pere on aastaid kirjutanud eesti meedias linnaruumist, esinenud teles ja raadios. Näiteks märtsis kirjutasid Pere ja majandusekspert Kristjan Lepik arvamusloo “Võtame tänavad autodelt inimestele ja äridele tagasi“, millest algas Lepiku veetud liikumine Elav Tänav. Pere kuulub alates märtsi keskpaigast ka Reformierakonda ning kandideerib kohalikel valimistel Põhja-Tallinnas. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.