Eesti filmitegijad paluvad riigilt Paljassaare filmilinnaku loomiseks toetust

Paljassaare filmilinnaku eskiisjoonis, Novarc Group

Eesti Kinoliit ja teised toetajad esitasid Riigikogu kultuurikomisjonile avaliku pöördumise, et rahastusest ilma jäänud filmilinnaku projektiga ikkagi edasi minna.

“Tänavu möödub Eesti taasiseseisvumisest 30 aastat. Sama kaua ei ole Eestis olnud oma filmistuudiot, kus ellu viia suuri ideid ja ajatuid eesti lugusid. Meie, Eesti filmide loojad, oleme viimastel aastatel tõestanud, et meie oskused on maailmatasemel. Nüüd vajame Eesti riigi tuge, et teostada oma võimed ja võtta vastu rahvusvahelisi filmiprojekte – oluline on nii piisava tootmiseelarve säilitamine kui ka suurte filmide tegemiseks vajaliku infrastruktuuri ehitamine,” selgitas liit.

Filmisektori ja Tallinna linna koostöös on valminud kolmest stuudiost koosneva filmilinnaku ehitamise detailne äri- ja ehitusprojekt „Tallinn Film Wonderland“. Olemas on krunt Tallinna kesklinna lähistel ning kodumaiste ja rahvusvaheliste filmitegijate huvi Tallinna filmistuudios aegu broneerida on suur.

“Kõigele sellele vaatamata jäi filmilinnak 3. mail 2021 Riigikogu kultuurikomisjonis toimunud hääletusel välja riiklikult tähtsate kultuuriobjektide nimistust. Me palume kogu filmivaldkonna nimel see otsus enne Riigikogu täiskogu lõpphääletust ümber vaadata, et kultuurivaldkond, kus pole siiani ühtegi riiklikult toetatud infrastruktuuriobjekti, saaks püsima jääda ja areneda,” märkis liit.

“Lisaks on hädavajalik riigieelarvestrateegias filmitootmise eelarve jätkamine vähemalt senisel tasemel, mitte rahastuse kärpimine tänaselt seitsmelt miljonilt eurolt neljale miljonile eurole. See tähendaks filmirahastuse langust enam kui 10 aasta tagusesse aega. Kas me kümne aasta taguse rahastusega saaksime osaleda filmi tootmises, mis tõi Cannes’i filmifestivalilt grand prix? Filmimaailma kategooriates, võrreldes seda spordiga, on tegemist vaieldamatult olümpiavõiduga.”

“Me ei palu küsi tagastamatut abi, sest läbi FilmEstonia meetme toob filmisektor selle summa Eesti majandusse igal aastal mitmekordselt tagasi. Suurfilm „Tenet“ tõi Eestisse ligi 16 miljonit eurot, kaasates pea 700 väikeettevõtet, millest omakorda vaid 200 olid seotud filmisektoriga. „Tenetile“ lisaks on film Eesti majandusse viimase nelja aastaga juurde toodud 18,2 miljonit eurot. Iga riigi poolt investeeritud euro on tagasi toonud 6,6 eurot,” kinnitas liit.

Tänase pöördumisega on ühinenud ka teised kultuuriorganisatsioonid, sest mure on ühine. Film on osa Eesti kultuurist ning eestikeelsel kultuuril on Eesti filmis kanda põhiline roll.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.