Mis reeglid? Kalamajas undas hommikul ühel tänaval kokku kolm puhurit

Foto: Shutterstock

Kui Kopli elanikel oli eile põhjust rõõmustada, sest neid varahommikuti äratanud lehepuhur vähemalt suve lõpuni rohkem akna all ei unda, siis Kalamajas oli täna märksa täbaram seis. Tööstuse tänaval oli korraga töös tervelt kolm lehepuhurit.

Tallinnas kehtiva heakorraeeskirja järgi on puhurite mitte-otstarbeline kasutamine keelatud. Mupo tuletas juba kevadel ja suve hakul kõigile meelde, et lehepuhuri kasutamiseks on kindel koht ja aeg ning see ei ole keset suve üle puhta asfaldi.

Nii tuleb mupol käia inimestele linnas järjepanu lehepuhurite kasutamisega seotud reegleid selgitamas, sest paljud ei näi olevat eeskirjast teadlikud või lihtsalt vilistavad seadustele.

Heakorratööd tuleb ühistutel suvel teha puhurita.
Kollane lehepuhur oli küll elektriline ehk pisut vaiksem, kuid tekitas siiski omajagu müra.
Sodi ja tolmu puhuriga õhku keerutada ei tohi.

Uuringud on näidanud, et lehepuhurid mõjuvad halvasti inimeste ajule, vereringele, hingamisteedele ning kopsudele, sest need paiskavad õhku suures koguses tolmu, väljaheidete osakesi, väetist, pestitsiide, herbitsiide ning mikroskoopilisi seeni ja baktereid. Ühesõnaga kõike, mida keegi vabatahtlikult sügavale kopsu hingata.

Lisaks õhu saastamisele, panustavad puhurid tublilt ka linna mürareostusesse, mis mõjutab inimese vaimset tervist, suurendades ärevuse, unehäirete ja depressiooni riski. Bensiinimootoril töötava lehepuhuri helitase on inimese kõrvadele umbes 90-100 dB, vaiksematel ehk aku peal töötavatel puhuritel on see 80 dB. Inimtervise seisukohast on oluline märkida, et püsiv müratase üle 85 dB kahjustab ajapikku kuulmist.

Lehepuhurite väärast või niisama häirivast kasutamisest tasub anda teada mupo abitelefonil 14410.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.