Mupo ja Terviseameti ühine reid: kolm tundi, 303 maski ja kuhjaga ükskõiksust

Mupo kontrollis täna Linnahalli peatuse juures maskide kandmist.

Täna korraldasid mupo ja Terviseamet esimest korda koostööaktsiooni, mille käigus kontrolliti ühistranspordis maskikohustuse täitmist ning jagati ilma maskita reisijatele tasuta näokatteid. Kella 10.00-13.00-ni toimunud reidil kontrolliti kokku 102 ühissõidukit ning jagati 303 maski.

Geenius sõitis mupoga paar peatust kaasa, et näha, kuidas maskide jagamine õnnestub. Tõepoolest, kui mupo kella kümne paiku koos Terviseametiga Linnahalli peatuses trammi peatas, olid maskid ees heal juhul ühel kolmandikul inimestest.

Maskid võeti vaikides vastu ning ainus segadus tekkis siis, kui pisut joogine härra üritas maski võtmise asemel mupole oma rohelist kaarti pakkuda. Maski võttis ta tänades vastu, kuid mupol tuli talle enne trammist lahkumist korduvalt meenutada, et see tuleks ette panna. Rohelisi kaarte mupo seekord ei kontrollinudki.

Terviseameti töötajad pärisid reisijatelt, kas neil on maskide või piirangute kohta küsimusi, aga paistis, et ei olnud.

Tundub tõesti, et inimesed ei pea maskide kandmist praegu veel vajalikuks. Kuna enamik ei kanna, vaatavad ka teised, et polegi nagu vaja. Üks proua pani täna teel Koplist linna maski ette alles siis, kui oli trammis põhjalikult ringi vaadanud ja veendunud, et peale tema on trammis veel vähemalt 2 maskiga inimest. Mõnel oli mask niisama käes, et see mupo tulekuks eeskujulikult näo ette visata.

Mupo inspektorite sõnul on pilt ühistranspordis maski kandmise seisukohalt veidi paranenud, kuid bussides ja trammides on endiselt lubamatult palju näokatteta inimesi. Sellest annavad märku ka tänahommikused numbrid: 3 tundi ja 303 maski.

Maske ja selgitusi jagas seekord ka Terviseamet.

Kokku on mupo augustikuu esimese kümne päevaga jaganud 3000 maski ja kontrollinud 700 sõidukit, millele lisanduvad tänased numbrid.

On tulnud ette ka seda, et mupol saavad maskid päeva jooksul lihtsalt otsa, sest maskita inimesi on lihtsalt nii palju. “Eks need lähevad ju otse prügikasti ja siis järgmisel päeval tuleb uuesti jagada,” ütles mupo avalike suhete peaspetsialist Meeli Hunt.

Endiselt on suuremaks murekohaks noored, kes ei kanna maske ega näi olukorrast eriti hoolivat. “Keegi ei hakka otseselt vastu ega keeldu maskist, aga seda hoitakse käes pigem moe pärast,” rääkis Hunt. “Vahel läheb ikka nii, et kui mupo trammist maha astub, võtavad mõned kohe maskid eest ära.”

Huvi maskikandmise vastu on endiselt leige.

On ka neid, kes arvavad, et vaktsineerimine vabastab nad maskikandmise kohustusest, aga on ka lihtsalt hajameelseid unustajaid. Üldiselt võetakse pakutav mask vaidlusteta vastu, aga päris ilma keeldujateta siiski ei läinud – neid oli erinevatel põhjustel kuus, kes tervise, kes tõekspidamiste tõttu.

Maskita inimesi karistama ei hakata, küll aga on mupol õigus tõsta trammist või bussist maha inimene, kes on agressiivne, segab kaasreisijaid või keeldub koostööst.

Terviseameti sõnul ei olegi nende esmane eesmärk trahvida, sest uued nõuded vajavad veel harjumist. Üldiselt on Eesti inimesed seadusekuulekad ja piisab vaid meelde tuletamisest, et näiteks bussis tuleb praegu maski kanda. Kui reegleid eiratakse aga pahatahtlikult ning meeldetuletusest ei piisa, võib Terviseamet ka karistada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.