Balti Jaama Turu blogi

Kas turulkäimisel on 21. sajandil üldse mõtet?

Võib üsna julgelt väita, et tsivilisatsiooni arengu ning inimkonna ajaloo kujundamisel on turg väga olulist rolli mänginud. Kuigi tänaseks on see mõiste laienenud, siis turuplatsid on suunanud tarbijakäitumist ning muutunud isegi kultuuri defineerivaks fenomeniks. Vaata või näiteks idamaiseid bazaare!

Nüüd on aga käes 21. sajand ning tänaval ringi patseerides kerkib juba palju silma all üks kaubanduskeskus teise järel. Väiksemad turud on aeglaselt sootuks kadumas ning õhku jääb küsimus – kas tarbija üldse võidaks turulkäimisest midagi?

Lühike vastus oleks, et muidugi võidab ning veel paljugi. Süvitsi minnes leiame aga, et sarnaselt kõikidele teistele kaubandusväljunditele arenevad ka turud hoogsalt.

Turg muutub ajas ning adapteerub parimal võimalikul viisil

Turgude arengut ning tänapäevasesse konteksti asetumist sümboliseerib hästi ka Balti Jaama Turg, kust külastaja leiab lisaks poodidele ka hulgaliselt väga laial erinevuse skaalal restorane ja kohvikuid. Nii saab ostlemise käigus aja maha võtta ning nautida näiteks mõnda väga spetsiifilist toitu.

Kuigi käesoleval aastal on koroonaviiruse tõttu enamik üritusi ära jäänud, siis on eelnevalt (ning tulevikus ka olukorra lahenedes!) moodsatel turgudel sageli kombeks olnud ka temaatiliste ja põnevate ürituste korraldamine.

Hiliste õhtutundideni möllavad ööturud, kontserdid, erinevatele toitudele keskenduvad nädalad või raamatumüügid on vaid mõned üksikud näited paljudest pakutavatest võimalustest.

Turul on seega ühiskonnas kindel roll mängida ning tulevikus selle hääbumist kindlasti oodata pole. Pigem vastupidi – turg muutub ajas ning võtab minevikust parimad kogemused, ühendades need oludele vastavalt parimaks võimalikuks tulemiks

Personaalse lähenemise rohkus on osa turu karismaatilisusest

Peatselt on käes jõuluaeg ning sellele eelnev kaubanduskeskustes kinkide otsimise trall on ilmselt paljudele tuttav. Poodide vahel tiirutamine võib olla pikk ja väsitav ning külastuskogemuse rikastamisele just juurde ei räägi. Asjad võib ju kätte saada, ent poeskäik ei pea jääma pelgalt poeskäiguks.

Kaubanduskeskused ning jaeketipoed võivad mängida küll omapärase kujunduse või asukoha peale, ent nende sisu on siiski tsentraliseeritud ja valdavalt ühekülgne.

Turg toob see-eest sageli kokku väiksemaid ja suuremaid kauplejaid erinevatest piirkondadest ning pakub tavapärasest palju rikkalikumat valikut nii toidu, riiete kui ka muude tarbekaupade vallas.

Pole haruldane, et näiteks köögiriistu ostmas minnes tuled turult tagasi hoopis kodumaal nikerdatud puidust lusika ja kausiga.

Tootele taustakontrolli tegemine ning päritolu süvitsi uurimine reeglina tavalise poeskäigu rutiini hulka ei kuulu. Õunal või pirnil võib päritolumaa ning kena nimi juures olla,

ent nende minevikus ei saa ju alati kindel olla. Turul on võimalik selliseid kahtlusi hajutada, sest müüjad on sageli väga altid oma toote loomeprotsessist või toidu kasvatamisest rääkima.

Isiklikul tasemel süveneb usaldus ning kes teab, võib-olla saab kaupleja tänu sellele omale püsikliendi

Kõikidest kaupadest moodustab tavapärasest suurema hulga ka öko-ja mahekaupade osakaal, millele pannakse tänapäeval aina enam rõhku.

Tervislike mahetoodete äratundmiseks saab kasutada näiteks seda juhendit. Vastavalt aastaajale muutub tihti ka sortiment, mis pakub võimalust usaldusväärsetelt müüjatelt saada rohkem uusi ja põnevaid maitseelamusi.

Turul on elamused, mida mujal kogeda ei saa

Ka üldise kogemuse poolest on turg unikaalsem, meeldejäävam ning elavam. Naljatledes võib ju väita, et ostlemine moodustab vaid poole kogu turukogemusest. Teine pool väljendub suhtlemises ning kogu turu särtsakasse rütmi langemises.

Nii restoranide, kohvikute kui ka müügipunktide pidajad on sageli palju altimad suhtlema ning pakuvad klientidele peaaegu alati personaalset lähenemist.

Kauplused pole sageli mitte ainult edasimüüjad, vaid justkui ülimad kokkuvõtted kauplejate kirest, pealehakkamisest ning soovist teha midagi vahvat ja kvaliteetset.

Turg pakub kindlasti alati ka üllatusi. Mujal võid sa ju netist asjad ette tellida või sortimendiga mõne poe kodulehel tutvuda, ent turul võib justkui “ridade vahelt” leida põnevaid asju, millest kusagil mujal ei kippu ega kõppu pole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ole kursis, mis su kodukandis toimub

Telli Põhja-Tallinna uudiskiri

Saadame sulle kolm korda nädalas ülevaate Põhja-Tallinna olulisematest teemadest.