Balti Jaama Turu blogi

Käsitöökompvekide meister Anneli Viik: Kohvi ja kommi kõrval jagame klientidega ka elamusi

Sõbrapäev pole enam mägede taga. Viise oma lähedasi või väljavalituid sel kenal talvehommikul üllatada on lõputult, ent vaieldamatult on neist üheks parimaks eriline ja magus maitseelamus.

Seal tulebki appi Balti Jaama Turul tegutsev Anneli Viik, kelle rikas käsitöökompvekkide valik on tugevalt kõnetanud isegi kuulsaid Ameerika poliitikuid. Mida kõike põnevat tema kauplusest osta saab ning mis on ikkagi kvaliteetmaiuse loomise saladus?

Tere Anneli! Esmalt küsimegi lähemalt, kuidas te oma poe asutamiseni jõudsite?

See juhtus enam kui 16 aastat tagasi. Nimelt töötasin ma enne oma poe loomist finantsjuhina ning mind saatis pidevalt tunne, et tahaks ikka päris oma asja teha. Olin ise suur šokolaadisõber ning märkasin siis, et Eesti turul kvaliteetšokolaadil kohta polnudki. Otsustasin selle niši täita ning nii saigi pood alguse.

Mille poolest on käsitöömaiustuste valmistamine eriline? Mis paneb kvaliteetšokolaadis rõhu sõnale kvaliteet?

Kuigi suur roll on mängida ka valmistamisprotsessil ning retseptidel, siis on kvaliteedi puhul võtmesõnaks eelkõige materjal. Selle osas ei saa teha allahindlusi ega järeleandmisi – materjal peab olema kõige värskem ja kõige parem.

Šokolaadi puhul algab kõik kakaooast, see on põhikomponent. Siis lisatakse sinna tavaliselt puhast kakaovõid, säilitusaineid ja rasvu. Kuna ma ise olen väikeettevõtja, siis ma kakaoubadest ise midagi ei valmista, küll aga tarnin seda ainult tootjatelt, kelle ainus lisatud aine on puhas kakaovõi. Tootja kellelt tellin peab olema võimalikult usaldusväärne!

Kuidas te kirjeldaksite oma poe harjumuspärast klienti ning milline on olnud tagasiside?

Seda milline on üks tavaline klient, on pigem raske öelda. Mõni ostab kaks kommi, mõni aga mitu karpi ja saadab need kuhugi ookeani taha kingiks. Iga külastaja on alati omamoodi põnev ja erinev. Tagasiside on seni olnud väga hea, ei ole päevagi möödunud kus keegi mu tooteid ei kiidaks.

Kui tihti tehakse eritellimusi ning kas poepidamise ajaloost leidub ka mõni väga põnev mälestus või seik?

Üks väga vahva kogemus on tõepoolest olnud. Kunagi külastas Eestit Hillary Clinton ning talle kingiti minuvalmistatud komme. Kui ta tagasi kodumaale lendas, palus ta Eesti Ameerika Ühendriikide saatkonda saata sõnumi, et see on parim komm mida ta eales proovinud on.

Tegu on kõige ehedama ja parima komplimendiga, mis mulle kunagi tehtud on. Eritellimusi tehakse muidugi tihti ning siin tuleb hästi mängu väikeettevõtjale omane paindlikkus. Saan alati ära kuulata mida inimene täpselt tahab, olgu selleks siis eriline kujundus või mingi väga kindel maitse. Samuti saab klientidele enda kogemuse põhjal väärt maitseelamusi soovitada.

Kas väikeettevõtjana tegutsemine on ette toonud ka suuremaid raskusi?

Kindlasti on olnud raskusi, sellest proovikivist ei pääse keegi. Positiivse poole pealt tasub mainida, et väikestel ettevõtjatel on võimekus paindlikult kõigele hästi reageerida. Selle võrra on lihtsam probleemidele lahendusi mõelda ja ka ellu viia. Suurte organisatsioonide puhul on see aeglasem ja raskem.

Miks valisite just Balti Jaama Turu?

Mulle tohutult meeldib kogu Balti Jaama Turu olemus. Ma poleks ausalt öeldes eales osanud arvata, et pean nüüd seda turgu kohaks, kus end igapäevaselt hästi tunnen. Kui siia esimest korda tulin ning kogu paiga ära nägin, teadsin et tahan siia kindlalt tulla.

Tänaseks olen siin olnud kaks aastat ning ei kujuta ette ka, et mujale tahaksin minna. Siin on eriline õhkkond, inimeste mitmekesisus ning üleüldine hea-olla tunne.

Huvitavaks fenomeniks on ka nn “külapoe meeleolu”. Kuna mu kauplus on pisike, siis juhtub sageli seda, et lisaks ostmisele räägivad kliendid ära mõne oma loo või hiljutise elamuse. Siis tekib ostjaga vahetu ja inimlik kontakt, mida ma väga selle turu juures hindan. 

Pole vaid pelgalt kohvi ja komm, aga hoopis rõõmude ja murede jagamine. Vahel räägitakse lapselapse sünnist, vahel aga doktorikraadi saavutamisest. Kõik see teebki Balti Jaama Turu eriliseks.

Mida soovitaksite sõbrapäevaks osta?

Käsitöökompveki poes leidub väga palju erinevaid sõbrapäevateemalisi kommikomplekte ning tahvleid. Südame ja armastuse teemat on kujundamise juures oluliselt arvesse võetud. Kommikarpe leidub kuni 81 kommini ning valikurohkus on eelkõige võtmesõna. Sõprade või väljavalitute rõõmustamiseks on tõepoolest kõike.

Lõpetuseks – milline on teie enda lemmikšokolaad?

Kindlasti pigem tume šokolaad, sest seal on kakaoube rohkem ning maitse seega intensiivsem. Vahel võib valmistada ka komme, kus tumedale šokolaadile on lisatud ka piimašokolaadi, aga ülekaal jääb ikkagi tumedale šokolaadile. See on mu vaieldamatu lemmik. See mis tumedale šokolaadile järgneb, sõltub edasi täiesti päevast ja tujust.

Anneli ettevõtmistega saab tutvuda siit!

Märksõnad: , , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ole kursis, mis su kodukandis toimub

Telli Põhja-Tallinna uudiskiri

Saadame sulle kolm korda nädalas ülevaate Põhja-Tallinna olulisematest teemadest.