Millised on eritoitujate valikud turul?

Toit on investeering. Mida sa sööd täna lõunal, võib mõjutada sinu heaolu ja energiat kogu päeva jooksul. Moodsaid toidulaudu iseloomustab jahmatav valikuterohkus. Kui kasvõi mõnisada aastat tagasi elanud inimesele presenteerida praeguseid söömis-ning ostlemisvõimalusi, vajuks tal ilmselt suu üllatusest pärani lahti.

Toitumise maailm on kirju ning see jaguneb veel eraldi eritoitumiseks, mis tähendab kas tervislikust põhjusest või oma valikust tingitud spetsiaalseks toitumisharjumuseks.

Eritoitumise alla kuuluvad näiteks diabeet, erinevad toiduallergiad, laktoositalumatus ning taimetoitlus. Seega nõuab arusaadavalt poes või turul navigeerivatel inimestelt suuremat teadlikkust ja oskust leida omale sobivat toitu. 

Enamasti on eritoitujatel ostlemisel abiks erinevate kaupluste kaubavaliku uurimine, juhtugu see läbi interneti või kohapeale minnes. Kauplejad on sageli rõõmuga varmad eritoitujaid õigete ostude sooritamisel abistama. Kuidas seda aga tehakse Balti Jaama Turu näitel?

Veganmenüüd ning eritoitumisest teadlikud müüjad-teenindajad

Biomarketi esindaja Ireen Reilandti sõnul on nende kliendid eritoitumise osas üsna teadlikud, ent poetöötajad on alati ja igakülgselt abiks nõustamisel ning õigete toodete leidmisel. “Tootevaliku kujundamisel võtame arvesse oma klientide tagasisidet ja soove. Viimastel aastatel on märgatavalt tõusnud vegantoodete eelistajate osakaal ja täiendame sellest lähtuvalt aktiivselt ka oma poodide sortimenti nii toidu- kui ka kosmeetika ja esmatarbekaupade osas,” ütleb ta.

Näiteks on võidukäiku tegemas lehmapiima asendavad taimsed joogid ning taimsed proteiinipulbrid, ühtlasi on populariseerumas veganite menüüvalikut toetavad toidulisandid. Biomarket kaasab loodussäästliku ja kestlikku mõtteviisi arendamise nimel ka pakendivaba ostlemist alates kuivainetest kuni seemnete ja pähklite ning maitseainete ja maiustusteni. Toodete juurest on alati ka vajalik info koostisainete kohta, mis eritoitujatele abiks on.

Viktor Bobkin kohvikust Veg-B12 räägib, et kogu nende menüü on eranditult vegan. “Valmistame toitu, kus pole jahusid ega suhkrut, selle asemel on näiteks kuivatatud puuviljad või suhkruasendajad. Kõik toidud, kaasaarvatud meie pudrud, on gluteenivabad. Kui keegi peaks aga tahtma oma kohvi sisse piima, siis laktoositalumatuse korral saame pakkuda laktoosivaba kaerapiima,” ütleb ta.

Kohvikupidaja sõnul on nad alati valmis konsulteerima ning kliendiga eritoitumisega seonduvat arutama. Vahel küsitakse toitude toorainet, vahel nende sobivust organismile. 

Vegankohvik Veg Machine pakub samuti täielikult vegan-menüüd, mis sobib inimestele, kes ei söö liha, muna, piimatooteid ega ka mett.

Turult on tõepoolest suurem võimalus leida värsket, mahedat ning kodumaist toit ning hea on ka, kui seal on ka eritoitujaid abistavad märgised. Nende puudumisel tasub aga kindlasti kaupleja käest seda puudutav info üle küsida.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.