Kõik festivalile: juba sel nädalavahetusel täitub Telliskivi loomalinnak tänavakunstnikega

Foto: Reigo Tori

10.–11. juulil toimub Telliskivi Loomelinnakus esmakordselt kunstifestival “Ma ei saa aru”, mille kandvaks ideeks on tuua kord aastas kaheks päevaks fookusesse üks kunsti valdkond – tutvustada selle tegijaid ja teoseid, rääkida kunsti rollist ühiskonnas, arutleda selle mõistmise ja erinevate tõlgendusviiside üle.

Festival on mõeldud nii aktiivsetele kunstihuvilistele kui ka neile, kes vajavad huvi kasvamiseks väikest sõbralikku tõuget. Esimese festivali peateema on tänavakunst. 

Festival avab uksed hetkel, mil pea 50 tänavakunstnikku võtavad kätte värvipurgid, pintslid ja spreid ning alustavad mitmekümne uue teose joonistamist Loomelinnaku erinevatele pindadele. Tänavakunsti teoseid teevad Tšiili päritolu Izak One, Valgevene kunstnik street_wind_, kohalikud tuntud tegijad nagu Pintsel, Toze97, Okeiko, Big Mora ja Sim Kares, Multistab, AJ Art Collective, Sodacats, Salme Kulmar, Kelli Pai, Fresh One ja paljud teised.

Kui festivalil osalejal on huvi ise tänavakunstis käsi valgeks teha, toimuvad selleks mitmed nii suurtele kui väikestele mõeldud töötoad. Juhendaja Reigo Nahkseppa abiga tuunitakse töötoas “Uhiuus uunikum” spreiväridega vanakooli auto.

Lapsed ja pered saavad tänavakunstile läheneda aga töötubades “Grafiti vaktsiin” ja “Pullid mullid”, mida viivad läbi Agnes Liiv ja Maru Karu. Tartu tänavakunstifestival Stencibility on aga kohal populaarse kleepsubussiga SLÄP!, milles huvilised saavad teha oma isikliku kleepsu. Kõhu täitmiseks tänavakunstiga saab osa võtta töötoast “Tänavakunst toidulaual”, kus juhendaja Margot Kuuskmann aitab valmistada tortilla tääge ja vale-jäätist. 

Festivali alal toimuvad mõlemal päeval mitmed kunstituurid. Professionaalsed tänavakunsti giidid Pseudo Toursist veavad huvilisi erinevate Telliskivi Loomelinnaku ja selle lähiümbruse seintel asuvate teoste ette, räägivad nende saamislugusid, tutvustavad kunstnikke ning tähtsamaid tänavakunstiga seotud termineid.

Lisaks on programmis ka kolm unikaalset jalutuskäiku, kus tänavakunsti taustal jagavad oma mõtteid ja interpreteerivad teoseid kirjanik Jan Kaus, luuletaja ja näitleja Taavi Eelmaa ning kunstnik ja muusik Andres Lõo.

Festivali teoreetilise osa eest vastutavad neli vestlusringi. Laupäeval juhib kunstiteadlane Maarin Mürk paneeli “Millest ei saa aru ehk kus see lehm siis on?”, kus kunsti mõistmise ja visuaalse kirjaoskuse teemal arutlevad Anneli Porri, Linda Lainvoo, Rainer Olbri aka Metsakutsu ja Kaido Ole. Õhtuses vööndis mõtisklevad Lauri Tähe juhtimisel vestlusringis “Grafiti ja tänavakunst – leia 10 erinevust!” Eesti tänavakunsti eri avaldumisvormide teemal Sirla, Kelly Ritval, Uku-Kristjan Küttis ja Pintsel.

Pühapäeval antakse vestlusringis “Noorte roll tänavakunstis” sõna noortele ning noori puudutavatel tänavakunsti teemadel räägivad Maria Kazlovskaya, Jaanus Kivi, Milia Ritsmann ja Olesja Denisova. Vestlusringi juhib mobiilne noorsootöötaja Merilin Ülem. Festivali vestlusringide sarja lõpetab Gregor Tauli juhitud diskussioon teemal “Tänavakunst ja linnaruum – in a relationship, but it’s complicated”, osalevad Anton Koovit, Silver Seeblum, Salme Kulmar ja Madle Lippus.

Festivali esimesel päeval on avatud ka kunstiturg ja kogu festivali vältel saab külastada Kolme Puu galeriis (mänguplatsi kõrval) ja Loomelinnaku galeriis (kahel poetänaval) näitust “Talllinna vanakooli grafiti”. Laupäeva hilisõhtul täitub F-hoone rütmide ja paladega grafiti algusaegadest – festivali afterparty-l keerutavad plaate DJ Quest, Lauri Täht, P. Julm ja Paul Oja.

Pühapäeval läheb lahti terve päeva kestev tänavatantsu battle, mis kulmineerub festivali lõpetava suure tantsufinaali ja Kopli Couture’i moeshowga. 

Festivali avalikule alale Telliskivi Loomelinnaku väljakul on sissepääs tasuta. Jalutuskäigud ja mõned töötoad on piiratud arvu osalejatega – nendes osalemiseks tuleb broneerida pilet Fienta piletimüügisüsteemist.

Vaata programmi: www.maeisaaaru.ee

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.