Milliseid projekte võiks Põhja-Tallinnas rahastada 2022. aasta kaasavast eelarvest?

Foto: Tallinn.ee

Tallinna linn ootab kuni 1. oktoobrini kõigi linlaste ettepanekuid selle kohta, milliseid projekte võiks rahastada kaasavast eelarvest 2022. aastal.

Kaasava eelarve planeeritav kogusumma 2022. aastal on 1 miljon eurot. Kaasava eelarve täpse summa kinnitab Tallinna linnavolikogu aasta lõpus. Linlased saavad oma lemmik projekte toetada novembris algaval avalikul hääletusel.

2021. aastal valisid põhjatallinlased oma lemmikuks Kass Augusti promenaadi, mis peaks valmima 2022. aasta sügisel Telliskivi Rimi ja Salme trammipeatuse vahelisel alal. Projekti esitasid Ülle Maiste, Meelis Luukas ja Ivika Holm. Promenaadi eesmärk on on tõsta ratturite ja jalakäijate turvalisust ja muuta linnakeskkond mitmekesisemaks.

„Kõik Tallinna elanikud saavad kaasava eelarvega esitada oma kogukonnale meelepäraseid ideid, mida linna raha eest võiks rajada,“ selgitas Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu. „Algatasime kaasava eelarve esmakordselt möödunud aastal. Kaasav eelarve annab linnarahvale täiendava võimaluse linnakeskkonna arendamisel kaasa mõelda ja ka oma uusi ideid esitada. Ja igaühel on võimalus öelda sõna sekka kõige vajalikumate projektide valimisel. Nii saab kaasava eelarvega igas linnaosas ellu viia ühe projekti aastas, mille linnaosa elanikud on ise välja pakkunud ja ise valinud.“

Esitatud ideede teostatavust hindab ekspertkomisjon ning sõelale jäänud ideed liiguvad edasi tutvustamisele, arutamisele ja seejärel rahvahääletusele. Arvestada tuleb, et kaasava eelarve raha saab kasutada üksnes avaliku kasutuse ja vaba juurdepääsuga objektide jaoks.

Igas linnaosas on taas oodatud ka eelmisel kaasava eelarve hääletusel olnud projektid, mis ei pälvinud valituks osutumiseks küllalt hääli.

Põhja-Tallinna linnaosa vanema asetäitja Manuela Pihlapi sõnul on linnal eelmisest aastast kogemus, et inimesed tahavad kaasa rääkida, kuna kaasava eelarve ideid laekus üle viiesaja. „Ühtlasi saime kogemuse, et alustada tuleb varem ja seetõttu algab sel aastal ideekorje septembris. Nii on võimalik edukaks osutunud projektidega valmis jõuda juba järgmise aasta suvekuudel. Eelmisel aastal esitatud ja 2021. aasta kaasava eelarvega ettevõetud projektid on praegu valmimas ja esimesi tulemusi võime näha septembris. Osa projekte, mis olid mahukad, kuid samuti vajalikud, valmivad järgmisel aastal,“ selgitas Pihlap.

„Oluline on, et esitatud idee pakuks välja avalikuks kasutamiseks ja vaba juurdepääsuga objekte, mille saaksime ühiselt linlastele rajada. Oleme õppinud, et kaasav eelarve annab võimaluse kogukonnaga suhelda: osa projekte, mis ei jõudnud finaali, andsid linnale sõnumi, mida inimesed tahavad linnaruumis näha. Sellised ideed võivad teoks saada ka väljaspool kaasavat eelarvet,“ ütles Pihlap. „Olge loovad ja olge aktiivsed – ootame ideekorjele loomingulisi ja rohelisi mõtteid!“

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.