Minutiloeng: enne vette minekut veendu, et tead kõiki ohutusreegleid

Foto: Shutterstock

Kätte on jõudnud suvi ja ilusad ilmad ning ühes sellega ka erinevate veetegevuste nautimise aeg. Vee ääres ja peal olemine-tegutsemine kõigis oma vormides, kas süsta, kanuu, SUP laua, kalapaadi, kaatri või isegi karakatitsaga on mitte ainult elamuslik, vaid ka lõõgastav ja lausa meditatiivne kogemus. Tallinna Ülikooli vilistlane ja Sea Kayaking Estonia üks asutaja Mariell Jüssi räägib lähemalt sellest, mida peaks meeles pidama, et vee peal turvaliselt sõita.

Üha rohkem koguvad populaarsust veealused nagu näiteks süstad ja SUP lauad. Need annavad vabaduse liikuda kohtades, kuhu me tavapäraselt ei pääseks nii siseveekogudel kui ka rannikualadel. Samas tasub meeles pidada – kui oled leidnud enda jaoks uue ja huvitava veesõiduki, siis esimesed sõidud tee kindlasti kellegagi koos, mitte üksi.

Oluline on, et veemõnude nautimine ei viiks õnnetuseni. Päästeameti statistika kohaselt oli 2020. aastal 341 õnnetust, mida on poole rohkem kui aasta varem ning tegemist on taasiseseisvumise aja suurima veeõnnetuste arvuga. 

Ükskõik millise veesõidukiga sõitma lähed, tasub meeles pidada järgnevat:

  • Mõtle, mis on sinu kogemus ja võimekus, kui valid sõiduks asukohta. Igasugune liiklemine merel ja muudel veekogudel on alati seotud riskidega.
  • Hinda kriitiliselt ilmaolusid. Oluline on arvestada nii õhu- kui veetemperatuuri, aga ka tuule ja selle puhangulisusega. Kui tegemist pole hädavajadusega, siis halva ilmaga pole mõistlik merele minna. 
  • Vali keskkonnale ja paadile vastav riietus ja varustus. Pane selga kalipso või kuivülikond ja sportriietust kandes võta kindlasti kaasa varuriided. Külm vesi tapab loetud minutitega, isegi kui vette sattunu kasutab päästevesti.
  • Päästevest või ohutusvest peab olema seljas igal juhul ja igal alusel, ka kalastades. See on nagu turvavöö autos.
  • Enne kui lähed, anna oma minekust teada sõbrale või pereliikmele ja võta kaasa laetud mobiiltelefon, mis on pakitud veekindlalt ning kinnita see enda külge. Meresõidust tasub teatada ka merevalvekeskust telefonil 619 1224 või VHF kanalitel 16 või 69.
  • Viimaseks – veekogud ja alkohol ei käi kokku.

2021. aasta viiel kuul on veeõnnetustes hukkunud juba 17 inimest. Uppumissurmade põhjusteks on komistamised, kukkumised ja õnnetused veesõidukitega. Oma jälje jätab hooletus ja alkoholi liigne tarbimine.

Tallinna Ülikooli vilistlane ja Sea Kayaking Estonia üks asutaja Mariell Jüssi käib üle kõik vee peal liikumise põhireeglid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.