Telliskivis avatakse Valgevene meeleavalduste plakatite näitus

Foto: Madis Veltman

Tallinnas Telliskivi Loomelinnaku Kolme Puu galeriis on neljapäevast avatud Valgevene meeleavaldustele pühendatud näitus “Ma tulen välja”. 

9. augustil möödus täpselt aasta pöördelistest presidendivalimistest ja demokraatia eest võitlevate protestide algusest Valgevenes. Sellest ajast peale on poliitvangidena kinni peetud sadu ning represseeritud tuhandeid inimesi. Kokku on alustatud 4691 kriminaalasja meeleavaldustel osalenute vastu, süüdistuse saanute seas on ka alaealisi, pensionäre ja puudega inimesi.

Näituse “Ma tulen välja” fookuses on 2020. aasta Valgevene meeleavalduste plakatid. Naljakad, julged, liigutavad ja teravad plakatid tõmbavad tähelepanu Valgevene ühiskonna probleemidele, aga ka valgevenelaste loovusele ja huumorimeelele. 

“Nii pikk, jõuline ja samas rõhutatult vägivallatu protest ei saanud mitte tekitada imetlust. Järsku näitasid valgevenelased end teisest küljest. Sajad tuhanded läksid tänavale. Nad aitasid ja toetasid üksteist, ignoreerides seda, mis neid varem hirmutas olles samas teadlikud sellest, millega nad riskivad. Tundus, nagu oleks meid üksteisele näidatud ja me hakkasime üksteisele meeldima.” Nii kirjutab protestiplakatite raamatu “Ma tulen välja” koostaja Lesha Pearce. 

Selle aasta aprillis ilmunud raamatusse “Ma tulen välja” on kogutud üle 350 protestiplakati pildi, millest üks väike osa avaneb ka samanimelisel näitusel. Valgevene fotograafid Aliaksei Kolbun ja Olya loL’ loovad ettekujutuse sellest, milline nägi välja ühiskonnas aset leidnud protest ja milline ühtekuuluvuse õhkkond tänavatel valitses. Plakatid avavad keelelis-kultuurilise vaatenurga, milles peegeldub rahva hinnang toimunule.

Näitus “Ma tulen välja” on austusavaldus sadadele tuhandetele meeleavaldustes osalejatele, kes on näidanud julgust ja valmidust seista oma tuleviku eest rahumeelselt, aga kindlalt. Näitus jääb Kolme Puu galeriis avatuks septembrikuu lõpuni.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.